Всі статті підлягають сліпому рецензуванню, що означає, що ні рецензенти, ні автори не мають інформації один про одного. В кожному номері журналу в рубриці «Інформація для авторів» розміщено інформацію про те, що рукопис буде підданий сліпому рецензуванню.
Якщо стаття відповідає вимогам журналу, то редактор надсилає її для сліпого рецензування одному (зазвичай) або кільком (за необхідності) рецензентам. Вибір рецензентів ґрунтується на їх репутації і компетентності (науковий ступінь, публікації за темою рецензованої статті). Рецензент може запропонувати іншу кандидатуру для рецензування, якщо вважає за потрібне.
Для зручності рецензента в кінці кожної статті розміщено таблицю, де рецензент оцінює статтю за визначеними критеріями (таблиця не містить інформації про особу рецензента). Крім того, рецензент може зазначати свої зауваження безпосередньо в тексті рукопису, виділяючи їх кольором.
Рецензент надсилає відрецензований рукопис із заповненою таблицею рецензента на адресу редакції.
Редактор інформує автора про результати рецензування і надсилає йому зауваження рецензента. Автор доопрацьовує статтю, а в разі незгоди з будь-яким зауваженням рецензента – надає свої аргументи, і надсилає доопрацьовану статтю в редакцію. Редактор перевіряє доопрацьовану статтю, щоб перевірити, чи усунені зауваження рецензента. Статтю надсилають на повторне рецензування іншому рецензентові, якщо
- статтю доопрацьовано незадовільно;
- аргументи автора супроти зауважень рецензента можна вважати обґрунтованими.
Повторне рецензування відбувається за аналогічною процедурою.
Остаточне рішення (публікувати або відхилити рукопис) ухвалює головний редактор з урахуванням думок автора, рецензента (рецензентів) і редактора.
Від потенційних рецензентів ми очікуємо дотримання принципів публікаційної етики, розуміння конфлікту інтересів, дотримання конфіденційності та своєчасності.
Публікаційна етика
Рекомендуємо кожному рецензентові познайомитися з Етичним керівництвом для рецензентів, схваленим Міжнародним комітетом з етики наукових публікацій.
Конфлікт інтересів
Якщо рецензент не може бути об’єктивним в оцінці матеріалу через особисті, фінансові, професійні, політичні чи релігійні питання у ставленні до автора, він повинен відмовитися від рецензування.
Дотримання конфіденційності
- Рецензент, який дав згоду на сліпе рецензування матеріалу, не має права передавати це право третій особі. Якщо з якихось причин він не може зробити рецензію, він повинен відмовитися від рецензування і повідомити про це Редактора.
- Рецензент може отримувати консультації від третіх осіб, але про це він має поставити до відома Редактора.
- Не можна ділитися рукописами або обговорювати їх з будь-ким поза процесом рецензування.
- Заборонено напряму контактувати з авторами, це можна робити тільки через Редактора.
Своєчасність
- Якщо рецензент не може виконати рецензування своєчасно, він повинен у відведені терміни повідомити Редактора.
- Рецензент повинен погоджуватися на рецензування, лише якщо він може в узгоджений термін подати рецензію.
- Якщо з якихось причин рецензент не може завершити роботу над рецензією, етично буде запропонувати редакторові альтернативного рецензента.